Enflasyona dair en yüksek endişe Arjantin’de… Türkiye ise beşinci sırada

Dünya çapında 29 ülkede 25 bin 725 kişinin katıldığı İPSOS tarafından yapılan Dünya’nın Endişeleri Araştırması çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Arjantin, Singapur, Polonya ve Kanada’dan sonra enflasyon için en çok endişe eden ülke Türkiye.

Araştırmada şu değerlendirmelere yer verildi;

“Türkiye’nin en Önemli sorunu ekonomi, ve toplum yakın zamanda bir düzelme beklentisi içinde değil. Hane geliri, alım gücü gibi parametrelerde olumsuzluk sürüyor, fiyat artışlarının devam etmesi nedeni ile hane gelirimiz azaldı diyenlerin oranında yukarı yönlü bir hareket söz konusu. Döviz kurlarının, işsizlik oranının, kişisel yaşam standardı seviyesinin, kişisel harcamaların önümüzdeki dönemdeki seyrine yönelik beklentilerdeki büyük karamsarlık devam ediyor.

YÜKSEK ENFLASYON İLE MÜCADELE UZUN SÜRECEK

Yüksek enflasyon ile mücadele uzun sürecek. Bunu gerek finansal göstergelerin, gerekse toplumdaki algının olumluya dönme hızlarından da görülebiliyor. Ekonomi yönetimi tarafından alınan önlemler enflasyonun ilerleyişinde henüz çok küçük olumlu kıpırdanmalar yaratabiliyor. Hatta Merkez Bankası Başkanı’nın da belirttiği üzere gelecek yılın ilk aylarında yeniden bir yükselme dönemi de söz konusu olacak gibi görünüyor. Daha önce de bahsettiğim gibi toplumun ekonominin gidişatına bakışı da küçük olumlu hareketlere rağmen önceki aylara benzer şekilde olumsuz olmaya devam ediyor.”

Araştırmayı değerlendiren İPSOS Türkiye CEO’su Sidar Gedik verilerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu;

“TÜİK Tüketici Güven Endeksi’ne baktığımızda üst üste ikinci ayda yükselme görüyoruz, ancak endeks değeri hala olumsuz. Ipsos’un tüketici güveni sıralamasında da Türkiye için Ekim ayında Eylül’e kıyasla 2,5 puanlık bir artış var. Ancak bu ayı da 29 ülke içinde en son sırada kapattık. Ve bu en son sırada kaldığımız üst üste üçüncü ay oldu. 29 ülke ortalaması 47,2 iken bizim tüketici güveni endeks değerimiz 34,5 oldu. Demir attığımız dip noktada olmayı sürdürüyoruz. Zorlu bir yoldan geçiyoruz, ve belki de asıl mücadele henüz başlamadı bile.”

Enflasyondan sonra ise insanların en çok korktuğu konular suç, yoksulluk ve sosyal eşitsizlik, işsizlik, siyasal ve finansal yolsuzluk olarak sıralanıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x