CHP’den depremde yıkılan binalarla ilgili araştırma önergesi: “Sorumlu kamu görevlileri araştırılsın ve belirlensin”

CHP İstanbul Milletvekili Turan Taşkın Özer, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde yıkılan binalara ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi verdi.

Geçen yıl şubat ayında Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin acısıyla sarsıldı. 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir yıl geçti. Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Adana, Malatya ve Elazığ’ı vuran depremde 53 bin 537 kişi hayatını kaybetti, 107 bin 213 kişi yaralandı. Onlarca, yüzlerce insan hâlâ kayıp. Deprem bölgesinde yüzlerce cenaze, kimsesizler mezarlığına gömüldü. 

CHP’li Özer, depremin birinci yılında verdiği soru önergesinde yıkılan binalara yapı ruhsatı veren, denetimiyle yükümlü kamu görevlileri ile bölge deprem riski taşımasına rağmen riskli binaların tespit edilmesinde ve önlem alınmasında ihmal gösteren kamu görevlilerinin araştırılması ve belirlenmesini talep etti.

Özer, önerge dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

“6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve merkez üsleri Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan iki ayrı depremde yıkılan her türlü bina ve yapılara yapı ve/veya iskan ruhsatı veren, gözetim ve denetimiyle yükümlü kamu görevlileri ile bölge deprem riski taşımasına rağmen riskli binaların tespitinde ve önlemlerin alınmasında ihmal gösteren kamu görevlilerinin araştırılması ve belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98 inci, TBMM İçtüzüğünün 104 üncü ve 105 inci maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmasını saygılarımla arz ve teklif ederiz.”

TIKLAYIN – Türkiye’de saatler 04.17’de durdu | Binlerce insan, 6 Şubat depremlerinde kaybettikleri yakınlarını andı

TIKLAYIN – Üzerinden 1 yıl geçti: 6 Şubat depreminin simge fotoğrafları…

TIKLAYIN – Depremzedelerden 6 Şubat isyanı: “Enkaz altındaki insanlara kendi selalarını dinlettiler; unutmak yok, affetmek yok!”

TIKLAYIN – 6 Şubat’ta yitirdikleri için karanfil ve bahurlarla sessizce yürüdüler: Büyük Halk Buluşması’ndan fotoğraflar

TIKLAYIN – Depremin birinci yılında Hatay öfkeli: Lütfü Savaş “istifa” sloganlarıyla, Fahrettin Koca yuhalamalarla protesto edildi

TIKLAYIN – Antakya Medeniyetler Korosu’ndan 6 Şubat şarkısı: Yara bere içinde

TIKLAYIN – Enkaz başlarından OHAL ilanına, “Kimse yok” çığlıklarından çadırlarda yaşam mücadelesine: Bir yıl önce 6 Şubat’ta neler yaşandı?

TIKLAYIN  – Binlerce insan, Büyük Hatay Buluşması’nda yürüdü

TIKLAYIN – Bin 400 kişiye mezar olan Ebrar Sitesi’nin enkazında kaybettikleri için toplandılar

TIKLAYIN – Erdoğan, 6 Şubat’ı böyle andı: Devletimiz tüm imkanlarıyla anında harekete geçerken Türkiye tek yürek oldu, asrın birlikteliği ortaya konuldu

TIKLAYIN – 6 Şubat depremlerinde neden en yeni binalar bile yıkıldı, yapı denetim sistemindeki sorunlar neler?

TIKLAYIN – Depremin birinci yılında Hatay öfkeli: Lütfü Savaş “istifa” sloganlarıyla, Fahrettin Koca yuhalamalarla protesto edildi

TIKLAYIN – 53 binden fazla canımızı yitirdik: 6 Şubat depremleri Türkiye’de sessiz yürüyüş ve protestolarla anıldı!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x