Bu hatayı yapanın emekli maaşı resmen iptal olacak

Belirli kişilerin emekli maaşlarının kesilmesi ile ilgili adımlar, denetim sürecinin bir sonucu olarak atılacak.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilere yönelik bayram ikramiyesinin bütçe imkanlarını zorlayarak artırılacağını duyurdu. Geçmişteki artışları hatırlatarak, önümüzdeki bayramda ikramiyenin yüzde 50 artırılarak 3 bin liraya çıkarılacağını belirtti.

Gelişen teknolojiden faydalanan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yapay zekayı devreye sokarak 17 milyon emekliyi titizlikle incelemeye aldı. Özellikle usulsüz şekilde emekli olanlar ve sahte boşanma yoluyla dul maaşı almaya çalışanlar yakın takibe alındı. En büyük usulsüzlüklerin ise malulen emeklilik durumlarında gerçekleştiği vurgulandı.

SGK, usulsüzlük cezaları için harekete geçti ve öncelikle malulen emekli olan ve dul maaşı alan kişileri yakından takibe aldı. Her bir kişinin detaylı olarak incelendiği ve usulsüzlük tespit edilmesi durumunda emekli maaşlarının kesileceği, ayrıca geriye dönük alınacak olan emekli aylıklarıyla ilgili işlem yapılacağı belirtildi.

Sahte boşanma yoluyla haksız maaş alanlar hakkında gelen şikayetlerin arttığı da vurgulanırken, bu kişilerin maaşlarının derhal kesileceği ve yasal faiziyle birlikte geri alınacağı ifade edildi. Benzer şekilde, sahte sağlık raporu ile malulen emeklilik talep edenlere de aynı sıkı önlemlerin uygulanacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x