30 sinema projesine 141,5 milyon liralık destek

Sinema Destekleme Kurulu tarafından belirlenen ve Türk sinemasının gelişiminde önemli rol oynayan bu desteklerden 8’ini İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım, 17’sini Uzun Metrajlı Sinema Film Yapım, 3’ünü Ortak Yapım ve 2’sini de Çekim Sonrası türlerinde yer alan projeler oluşturdu. 

Destek alan projeler arasında, Kalandar Soğuğu filmi ile dünyanın önemli film festivallerinden ödülle dönen yönetmen Mustafa Kara’nın Mevsimlerin Ardından, 2018’de vefat eden fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in hayatını anlatan ve yönetmenliğini Fatma Ela Alyamaç ve Aren Perdeci’nin üstlendiği Merhaba isimli filmleri yer alıyor. 

Yüksel Aksu’nun Bak Postacı Geliyor, Emre Konuk’un Halid Bin Velid: Allah’ın Kılıcı filmleri de destek alan diğer projeler arasında bulunuyor. 

Destek alan animasyon uzun metraj projelerinden birisi de Rafadan Tayfa serisinin son filmi İsmail Fidan’ın yönetmenliğindeki Kapadokya Macerası oldu. 

Bu sene destek alan uzun metraj animasyon projeler arasında Atatürk’ün hayatını anlatan üçlemenin ilk filmi olan Mustafa da yer alıyor. Filmde Atatürk’ün çocukluk dönemi anlatılırken, animasyon filmin yönetmenliğini Semih Turalı ve Halil Öztürk gerçekleştirdi. 

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, belgesel film yapım, senaryo ve diyalog yazım, kısa film yapım, kısa animasyon film yapım ve yerli film gösterim türlerine bu yıl 44 milyon 891 bin Türk lirası destek verildi. 

Bakanlığın uzun metraj ve çekim sonrası türlerine 141 milyon 500 bin Türk lirası desteğiyle, bu yıl sinema sektörüne aktarılan destek tutarı 186 milyon 391 bin Türk lirasına ulaştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x